В Україні завершено реалізацію спільного проекту ЄК-МАГАТЕ-Україна з оцінки безпеки українських атомних електростанцій. Його було започатковано на підтримку реалізації положень Меморандуму між Україною та Європейським Союзом про порозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі з метою підтвердити відповідність рівня безпеки АЕС України міжнародним стандартам.
До реалізації Спільного проекту було залучено вітчизняних фахівців та міжнародних експертів – представників Європейської Комісії і МАГАТЕ. Оцінка безпеки здійснювалась як шляхом самооцінки, виконаної українською стороною, так і під час експертних місій МАГАТЕ на всі енергоблоки наших АЕС. Протягом останнього року таких відбулось 14. В рамках проекту було розглянуто такі напрямки, як проектна і експлуатаційна безпека АЕС, поводження з радіоактивними відходами (РАВ), виведення атомних електростанцій із експлуатації, регуляторні питання.
За напрямком “проектна безпека” на жодній з українських АЕС невідповідності стандартам МАГАТЕ міжнародними експертами не виявлено. Вони встановили, що кожен енергоблок досяг відповідності, принаймні, за 172 з 192 вимог. Українська сторона представила розроблені програми, спрямовані на усунення висловлених зауважень. У роботі з втілення цих програм досягнуто значних результатів.
Оцінюючи експлуатаційну безпеку, експерти дійшли висновку, що на АЕС України повністю враховано результати роботи проведених раніше місій Групи експертів МАГАТЕ (ОSART).
Щодо поводження з РАВ та зняття з експлуатації, то результати оцінки також в цілому позитивні. Серед питань, які викликали підвищену увагу, були створення комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів та бази нормативної документації у галузі поводження з РАВ. Проте, експерти відзначили, що ці питання поступово вирішуються, в
т. ч. й за рахунок міжнародної технічної допомоги.
Результати оцінювання безпеки засвідчили, що діючі енергоблоки АЕС України практично повністю відповідають міжнародним вимогам та стандартам з ядерної безпеки. За словами міжнародних експертів, робота, проведена в Україні в рамках Спільного проекту, є унікальною. Досі в жодній з країн світу не проводилось такої масштабної і комплексної оцінки безпеки АЕС. Україна своїми діями черговий раз продемонструвала відкритість та готовність до конструктивного співробітництва.
За повідомленням інформаційного центру ВП "ХАЕС".

Comments are now closed for this entry