На Рівненській АЕС впроваджено інформаційно-діагностичну систему сейсмічного моніторингу

Заступник начальника цеху радіаційної безпеки РАЕС Олександр РОМАНЕНКО розповідає журналістам про суть впровадженої інформаційно-діагностичної системи сейсмічного моніторингу.

Заступник начальника цеху радіаційної безпеки РАЕС Олександр РОМАНЕНКО
розповідає журналістам про суть впровадженої інформаційно-діагностичної системи сейсмічного моніторингу.

Аварії на Чорнобильській АЕС в Україні та на АЕС "Фукусіма" в Японії змушують людство серйозно задуматись над тим, як убезпечити себе від біди. МАГАТЕ, яка створена з метою координації дій різних країн для підвищення безпеки виробництва електроенергії на атомних станціях, багато робить для того, щоб повсюдно проводився чіткий контроль за радіаційною обстановкою, аби мінімізувати негативний вплив викидів АЕС в атмосферу, убезпечити людей від усіляких загроз, що таять в собі ядерні реактори, коли вони стають неконтрольованими. А такими вони можуть бути і в результаті землетрусів. Отож постфукусімський синдром змушує персонал будь-якої АЕС чітко і постійно вести сейсмічний моніторинг, як це робиться на атомних електростанціях США і Європи.

Під час прес-брифінгу. У центрі — генеральний директор ВП «РАЕС» Павло ПАВЛИШИН.

Під час прес-брифінгу. У центрі — генеральний директор ВП «РАЕС» Павло ПАВЛИШИН.

 

Першою такою ластівкою в Україні і стало запровадження інформаційно-діагностичної системи сейсмічного моніторингу на Рівненській АЕС. Це новітня технологія фіксації коливань земної кори, яка здійснена в рамках Комплексної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій, затвердженої Кабінетом Міністрів України. У випадку виникнення перших достовірних ознак сейсмічної активності датчики системи миттєво передають отриману інформацію на засоби фіксації та обробки даних. Таким чином вдається локалізувати найнебезпечніші зони коливань та створити карту сейсмічної активності.

Основна мета системи-- отримання кількісних даних про коливання земної поверхні на території майданчика РАЕС та в зоні регіональної сейсмічності, виявлення тектонічно активних та сейсмогенеруючих зон. А обробка та аналіз даних дають змогу розробити заходи зниження сейсмічних ризиків, поліпшити захист інженерних об'єктів, накопичити і розповсюдити досвід з попередження надзвичайних ситуацій на інші станції.

Побудова вищезгаданої системи на РАЕС — перший крок до створення всеукраїнської системи сейсмічного моніторингу за об'єктами атомної промисловості у повній відповідності з європейськими стандартами.

Якщо хтось думає, що у нас немає землетрусів, то він глибоко помиляється. Асейсмічних територій у світі не існує! І нас з вами “трясе” також. Рівненщина входить у так звану зону Вранча з центром у Румунії, і відголоски землетрусів, які в ній відбуваються, доходять і до нас. Щоправда, людина, перебуваючи на вулиці, може не відчути землетрусу магнітудою навіть у 3-4 бали за шкалою Ріхтера. Але для споруд — це уже неабиякий ризик для появи тріщин, розколів і т.п. А уявіть собі, що така тріщина (не приведи, Боже) з'явилася у корпусі ядерного реактора (хоча вони й розраховані на землетруси магнітудою до семи балів). Отож, впроваджена система сейсмічного моніторингу якраз і служить для того, щоб таких надзвичайних ситуацій не допустити. До того ж при землетрусі магнітудою у 5 балів за шкалою Ріхтера ця система автоматично вимкне ядерні реактори!

Що ж являє собою ця система на РАЕС?  Це, перш за все, п'ять сейсмічних датчиків, розташованих у різних місцях. Чотири з них знаходяться у радіусі до 15 кілометрів від станції, зокрема у селах Любахи, Сопачів, Старий Чорторийськ і Костюхнівка, а п'ятий - на території центрального поста АСКРО (автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки) в самому Кузнецовську. Розташовані ці датчики у свердловинах глибиною від 37 (центральний) до 100 метрів. Працюють вони за принципом маятника.Наземна частина апаратури (для здешевлення проекту) розташована у приміщеннях постів контролю радіаційної обстановки, які оснащені системою енгергозабезпечення та передачі інформації, а центр її збору, обробки і збереження  інформації (з тією ж метою здешевлення) розміщений у приміщення центрального поста АСКРО.

Залишається додати, що обладнання британського виробництва, вартість впровадження системи склала 9 мільйонів гривень.Проект розробило Кузнецовське налагоджувально-монтажне управління «Електропівденмонтаж» під науковим керівництвом львівської філії Інституту геофізики ім. С. Суботіна НАН України, а високоточні будівельно-монтажні роботи, буріння свердловин виконали спеціалісти  АТ «Банкомзв'язок».

Журналісти під час прес-брифінгу, який було проведено на РАЕС 4 червня ц. р. мали змогу ознайомитися з роботою всього обладнання системи, почути роз'яснення висококваліфікованих фахівців. Серед них генеральний директор ВП РАЕС Павло Павлишин, заступник головного інженера з технології та інжинірингу станції Ігор Вітковський, заступник начальника цеху радіаційної безпеки РАЕС  Олександр Романенко, старший науковий співробітник відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики ім. Суботіна НАН України Ігор Сапужак, завідуючий відділом сейсмічності Карпатського регіону цього ж Інституту Сергій Вербицький.

 Звичайно ж, про свою роботу з впровадження системи розповіли журналістам і головний інженер АТ «Банкомзв'язок» Сергій Кухтаров та інженер-конструктор Артем Крамаренко.Саме завдяки цій компанії і був організований прес-брифінг, щоб через журналістів  донести суть впровадженої системи до широкого загалу.

 Читачам буде цікаво дізнатися, що інфомаційно-діагностична система сейсмічного моніторингу РАЕС фіксує сьогодні усі землетруси світу, показуючи їх магнітуду і точне місцезнаходження. З початку року, станом на 4 червня, їх відбулося у світі 95!

Отож, система працює, інформує і стоїть на чатах нашої з вами безпеки.

Підготував Володимир Дрозюк.

Comments are now closed for this entry