Цій темі було присвячено прес-тур для журналістів,

що відбувся на атомній електростанції 29 липня цього року

 

З журналістами спілкується заступник генерального директора
з капітального будівництва О. В. РАХЛІНСЬКИЙ.

 

У заході взяли участь працівники регіональних телерадіокомпаній та друкованих ЗМІ Рівного, Нетішина, Ізяслава, Гощі, Хмельницького, Острога та інших міст. Прес-тур був інформативно насиченим і багатим на зустрічі. Адже журналісти побували на проммайданчиках енергоблоків № 3 і № 4, у машзалі блоку № 1, де триває середній планово-попереджувальний ремонт, на водосховищі ХАЕС, дільниці біомеліорації гідротехнічного цеху станції. На їх запитання відповідали заступник генерального директора з капітального будівництва О. В. Рахлінський, начальник гідротехнічного цеху В. І. Турицький, начальник дільниці біомеліорації цього ж цеху Л. М. Шиндер, заступник головного інженера станції з ремонту В. В. Лисенко, заступник начальника турбінного цеху з ремонту О. С. Кухарук.  
Генеральний директор ВП “ХАЕС” М. С. Панащенко ознайомив працівників мас-медіа із слайд-прензентацією атомної станції, провів прес-конференцію. Про те, що дізналися журналісти, читайте нижче.

Блок-іменинник
У житті кожного колективу є свої свята, свої визначні дати. Для колективу ВП “ХАЕС” однією з них є 7 серпня - день пуску другого енергоблоку станції. Цьогоріч виповнюється 5 років його перебування в експлуатації.
За цей час блоком вироблено 30044 мільйони кіловат-годин електроенергії, що відповідає 15 річним програмам споживання електроенергії Хмельницькою областю, або 4,5 місяцям енергогенеруючої роботи ДП НАЕК “Енергоатом” у 2009 р. На блоці майже повністю реалізовано програму з підвищення безпеки, яка передбачала виконання відповідних 146 заходів. До наступної планової ремонтної кампанії на блоці встановлять нову систему контролю корпуса реактора зсередини, що буде фінальним акордом у виконанні програми.
Загалом, як зазначив генеральний директор Хмельницької АЕС М. С. Панащенко, блок своє п‘ятиріччя зустрічає з хорошими виробничими показниками. Найвищих було досягнуто у 2007 р., коли блок дав державі 7 млрд. 542 кВт.г електроенергії, що і на сьогодні лишається абсолютним максимумом виробітку для блоків типу ВВЕР-1000 в Україні. За рівнем проектної безпеки Х/2 теж один з кращих, це підтвердили результати міжнародної перевірки: на 95% (а це близько 130 вимог) блок відповідає міжнародним стандартам і нормам безпеки. Тож, зустрічаючи свято, атомники прагнуть і надалі робити все можливе, аби тримати високу виробничу марку.

 

У машзалі блоку № 1 тривають ремонтні роботи.


Що відбувається на Х/3 і Х/4?
На проммайданчику біля реакторного відділення третього енергоблоку ХАЕС журналістів зустрічав заступник генерального директора станції з капітального будівництва 
О. В. Рахлінський. Спілкуванню з ним постійно заважав робочий шум, адже на блоках, згідно із “Планом підготовчих заходів до початку будівництва Х/З і Х/4” тривають ремонтно-відновлювальні роботи - зачистка металоконструкцій від іржі, фарбування, ремонт покрівлі. До їх виконання залучені працівники управління будівництва ХАЕС, а також підрядних організацій. Крім того, ремонтний підрозділ ДП НАЕК “Атомремонтсервіс” здійснює відновлення раніше змонтованого обладнання.
Як повідомив О. В. Рахлінський, не все із запланованого атомникам вдається зробити вчасно - заважає значне недофінансування з державного бюджету, адже всі організаційні моменти вирішено. Поки що виконання плану підготовчих заходів відбувається коштом ДП НАЕК. За словами фахівця, через відсутність коштів навряд чи до кінця цього року, як планувалось раніше, вдасться завершити державну експертизу техніко-економічного обгрунтування будівництва блоків, а, відповідно, і громадські слухання буде перенесено на 2010-й.
Але колектив станції і в цих непростих умовах працює над виконанням поставлених перед ним завдань. На сьогодні вже визначено тип реакторної та турбінної установок, які працюватимуть на нових блоках. Крім того, енергетики не полишають перейматися проблемами міста-супутника станції. Свідченням цьому є й те, що, як поінформував журналістів О. В. Рахлінський, ХАЕС виступила замовником проекту (документація вартує близько 200 тис. грн.) сміттєпереробного комплексу для м. Нетішина.

 

Заступник начальника турбінного цеху з ремонту О. С. Кухарук.


Чітко, конкретно, об‘єктивно
Сформувати і донести до населення об‘єктивну картину життя і роботи станції, таке прохання висловив до працівників ЗМІ генеральний директор ВП “ХАЕС” М. С. Панащенко. “Ми і надалі націлені на те, щоб бути інформаційно відкритими”, - наголосив він.
Основні аспекти діяльності Хмельницької АЕС - виробничі показники, заходи з охорони навколишнього середовища та підвищення безпеки, соціальна політика, модернізація і реконструкція обладнання, питання добудови енергоблоків - було розкрито під час представленої журналістам слайд-презентації. Далі спілкування продовжилось в режимі питання-відповідь.
Медійників цікавило, наскільки відчув на собі колектив атомників вплив фінансово-економічної кризи, чому нещодавно завершений ППР блоку № 2 тривав довше, ніж передбачалось, чи можлива зміна форми власності на АЕС в Україні та багато іншого. Традиційно відповіді генерального директора були обгрунтованими, чіткими і конкретними. Він, зокрема, повідомив, що навіть під впливом кризи, станція не змінює спрямованість власної соціальної політики. Скорочення працівників не проводилось, профспілкові відпустки вони мають за графіком, з виплатою відпускних в повному обсязі. Щодо зарплатні, то її рівень 
ц. р. навіть зріс на 3-5% і в середньому в залежності від категорії персоналу складає 5225, 4635 і 2453 грн. Хоча через відсутність коштів зменшилась кількість закуплених путівок на оздоровлення, затримується будівництво житлових будинків для атомників. Вплинула криза і на хід ремонтно-відновлювальних робіт на Х/3 і Х/4. 
За словами М. С. Панащенка, причиною збільшення тривалості планової ремонтної кампанії на блоці № 2 стали зриви поставок необхідного обладнання вітчизняними і зарубіжними його виробниками, хоча станцією всі необхідні домовленості з ними були підписані заздалегідь. А от про зміну форми власності на ядерні об‘єкти в Україні поки що не йдеться, їх приватизація заборонена на державному рівні.

Робочий будень
В день приїзду журналістів на першому енергоблоці станції тривала восьма доба середнього планово-попереджувального ремонту (ППР). Як повідомив заступник головного інженера з ремонту В. В. Лисенко, завершити кампанію планується 10 вересня 2009 року. В ній буде задіяно 1590 ремонтників, з яких працівників ХАЕС 1200, ВП “Атомремонтсервіс” - 180, інших підрядних організацій - 160. Для виконання ППР заплановано поставок матеріально-технічних цінностей на 19,5 млн. грн.
В машзалі блоку № 1 журналісти мали змогу спостерігати за ремонтом першого і п‘ятого циліндрів низького тиску турбіни, а також за тим, як відбувається зачистка теплоізоляції і контроль металу трубопроводу, який знаходився під нею. Хід ремонтного процесу їм коментував заступник начальника турбінного цеху з ремонту О. С. Кухарук.  
... 29 липня на Хмельницькій атомній електростанції був звичайний робочий будень. Кожен із членів її колективу трудився над виконанням своїх професійних обов‘язків, а усі разом - над спільним і головним завданням - забезпеченням держави електроенергією.
А наскільки різноманітними є структурні підрозділи ХАЕС і спеціальності їх працівників (на прикладі гідротехнічного цеху станції) читайте у наступних номерах газети.  
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry