Згідно з технічним проектом Хмельника АЕС мала бути чотириблоковою із загальною потужністю 4000 МВт. Перший енергоблок станції був введений в експлуатацію 22 грудня 1987 року. Будівництво другого, третього і четвертого енергоблоків розпочалось у різний час - у 1983, 1985 і 1986 роках відповідно, але зупинене було одночасно - в 1990-у, після встановлення Верховною Радою України мораторію на будівництво нових і збільшення потужності всіх впроваджених в дію АЕС країни. Будівельна готовність блоків тоді складала 85, 27 і 9%. 

     У 1993 р. мораторій було знято, і 7 серпня 2004 р. відбувся енергетичний пуск другого енергоблоку станції. Водночас ніяких робіт на 3 і 4 блоках не велось. Стосовно їх добудови було прийнято ряд постанов, її, зокрема, передбачено в “Енергетичній стратегії України на період до 2030 року”, схвалено Постановою КМУ № 145-р від 15.03.2006 р. У вересні минулого року Міністерством палива та енергетики було затверджено план підготовчих заходів до початку будівництва енергоблоків № 3 і 4 ХАЕС. 
     На сьогодні на станції завершено обстеження стану будівель і споруд блоків, які планується добудувати, котре здійснювалось ВАТ “Київенергопроект”. Як зазначено у висновках обстеження, споруди ці знаходяться у задовільному стані, виявлені дефекти підлягають ремонту і після виконання консерваційно-відновлювальних робіт можуть бути використані та забезпечити експлуатацію енергоблоків протягом 45 років.
     Зараз на енергоблоці № 3 проходять відновлювально-консерваційні роботи. Згідно з результатами проведених тендерних процедур їх здійснюють працівники ВАТ “УБ ХАЕС”, зазначив, спілкуючись із журналістами регіональних ЗМІ під час їх чергового прес-туру на станцію, провідний інженер технічного нагляду УБ ХАЕС Валерій Михальчук (див. фото). Виконуються в основному роботи з металоконструкціями - очищення їх від іржі і старої фарби, а також нанесення нового захисного покриття. За словами фахівця, вже очищено близько 5000 квадратних метрів металоконструкцій і 5000 метрів їх пофарбовано. 
     Другим етапом відновлювально-консерваційних робіт на блоці стане заміна металевих і бетонних конструкцій. Готується його проект. Розпочати цей етап планується наприкінці цього-на початку наступного року. Триває також розробка кошторису на виконання відновлювально-консерваційних робіт для блоку № 4, відповідно, самі вони там ще не розпочались.  
     Головною метою консерваційно-відновлювальних робіт є відновлення та ревізія того, що було збудоване і закуплене раніше. Початку добудови блоків передуватимуть проведення громадських слухань та прийняття відповідного закону.  
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.


Comments are now closed for this entry